Jak zapewnić bezpieczeństwo Bitcoinowi

Z ponad miliardem dolarów skradzionych do tej pory Bitcoinów, ważne jest, abyś zachował swoje bezpieczeństwo. Istnieje wiele opcji portfela, w zależności od wymagań.

Z ponad miliardem dolarów skradziony Bitcoin do tej pory, potrzeba bezpiecznych opcji przechowywania nigdy nie było większe.
Opcje przechowywania Bitcoinów obejmują portfele sprzętowe, portfele metalowe, portfele oprogramowania i portfele wymiany.
Każde rozwiązanie do przechowywania Bitcoinów ma swoje wady i zalety, ale istnieje wiele opcji w zależności od potrzeb.
Utrzymanie Bitcoin bezpieczne może wydawać się prostym zadaniem, ale jako mnóstwo kradzieży, ataków phishingowych i hakerów wymiany okazać się – to łatwiej powiedzieć niż zrobić.

Większość posiadaczy Bitcoinów używa jednego z czterech głównych typów kryptokurwalutowych portfeli: sprzęt, oprogramowanie, metal i portfele wymiany. Niektóre są lepsze niż inne dla utrzymania bezpieczeństwa Bitcoin, ale istnieje wiele sposobów, aby zmaksymalizować swoje bezpieczeństwo bez względu na to, którą opcję wybierzesz.

Portfel sprzętowy
D’CENT budować
Trezor, D’CENT i portfele sprzętowe Ledger Nano X. (Obrazek: Rozszyfrować)
Jeśli chodzi o zabezpieczenie kluczy prywatnych Bitcoinów, portfele sprzętowe są powszechnie uważane za najbezpieczniejszą opcję. Portfeli sprzętowych są fizyczne skarbce bezpieczeństwa, które są przeznaczone do ochrony Bitcoin (i innych kryptocurrencies) przed szeregiem możliwych ataków, a także zapewnienie dostępu i spędzić kryptocurrencies z względną łatwością.

Portfeli sprzętowych różnią się znacznie w formie, funkcji i ceny. Wahają się one od 49 dolarów KeepKey portfela, do 119 dolarów Bluetooth multi-asset Ledger Nano X, i 120 dolarów Bitcoin-centric Coldcard Mk3 i więcej.

Jak większość portfeli kryptokurwalutowych, portfele sprzętowe używają mnemonicznego wyrażenia, które może być użyte do odzyskania portfela; może to być użyte w przypadku, gdy samo urządzenie jest utracone. Jest to również jedna z największych luk w portfelu sprzętowym, ponieważ każdy, kto dostanie w swoje ręce frazę odzyskiwania, będzie miał nieograniczony dostęp do zawartych w niej środków.

Doprowadziło to do powstania kilku pomysłowych rozwiązań mających na celu ochronę i zabezpieczenie hasła „odzyskiwanie“ przed ciekawskimi spojrzeniami, w tym napisanie go atramentem wrażliwym na promieniowanie UV pod frazesem, a nawet podzielenie hasła „odzyskiwanie“ na kilka skrytek depozytowych.

Portfel z oprogramowaniem

Portfeli oprogramowania są jednym z najbardziej popularnych sposobów przechowywania Bitcoin wśród użytkowników telefonów komórkowych, ponieważ wiele z nich może być używany do zarządzania szeroką gamę kryptocurrencies z większości urządzeń mobilnych. Istnieją również wersje desktopowe wielu portfeli oprogramowania, co pozwala użytkownikom na zarządzanie własnymi kluczami prywatnymi na Linuksie, MacOSie i Windows.

Niektóre z najbardziej popularnych portfeli Bitcoin Profit są portfele oprogramowania, w tym Electrum, Jaxx Liberty, i Exodus – wszystkie z nich są dostępne zarówno dla komputerów stacjonarnych i mobilnych systemów operacyjnych. Jednak nawet najbardziej bezpieczne opcje nie posiadają niektórych zabezpieczeń portfeli sprzętowych.

Aby zmaksymalizować bezpieczeństwo portfela programowego, zalecamy wybranie takiego, który posiada dwuczynnikowe uwierzytelnianie (2FA). Ważne jest również, aby zapewnić sobie ochronę przed wirusami, keyloggerami i innym złośliwym oprogramowaniem, ponieważ mogą one odfiltrować Twoje klucze prywatne i frazy seed, jeśli nie zostaną zablokowane.

Metalowe portfele
Portfele metalowe Część 2
Wybór metalowych portfeli (Obrazek: Rozszyfrować)
Metalowe portfele to fizyczne metalowe płyty lub urządzenia, które mogą być używane do bezpiecznego przechowywania fraz odzyskiwania, kluczy prywatnych i potencjalnie innych poufnych informacji w trybie offline. Ponieważ są one wykonane z metalu, są z natury ognioodporne i odporne na korozję, a niektóre, jak Cryptosteel i Cypherwheel, są również odporne na zgniatanie.

W przeciwieństwie do innych opcji na tej liście, metalowe portfele nie są przeznaczone do rzeczywistego wykorzystania Bitcoin lub innych walut kryptograficznych. Działają one po prostu jako środek do przechowywania tajnych informacji w bardziej solidny sposób niż niepewny portfel papierowy. Są one bardziej odporne niż nawet najbardziej solidne portfele sprzętowe, a kilka funkcji wbudowanych mechanizmów antysabotażowych. Są one najbardziej przydatne do długoterminowego przechowywania w bezpiecznym miejscu, ponieważ nie zapewniają natychmiastowego dostępu do środków.

Dostępna jest szeroka gama metalowych portfeli, od 20 do ponad 200 dolarów, lub też można je zrobić samodzielnie, na zasadzie „zrób to sam“.

Wymiana waluty kryptograficznej

Giełdy kryptograficzne mają wiele do polecenia, w tym natychmiastowy dostęp do funduszy, a także możliwość szybkiego handlu Bitcoinem na inne aktywa kryptograficzne. Jednakże, w porównaniu z innymi metodami przechowywania Bitcoinów, są one ogólnie uważane za mniej bezpieczną opcję. Dobrze ponad 1 milion Bitcoin – podobno o wartości prawie 1 mld dolarów – został skradziony z giełdy, zgodnie z raportem z 2019 roku przez blockchain analityków firmy Chainalysis.

Są one również opiekuńcze, co oznacza, że przechowują dowolny fundusz przechowywany na ich kontach, pozostawiając użytkowników bez dostępu do ich kluczy prywatnych. „Nie twoje klucze, nie twój Bitcoin“ to częsty refren wśród tych zwolenników kryptokurwalidztwa, którzy odrzucają pomysł przechowywania ich krypto na giełdzie. Oczywiście warto zauważyć, że wiele giełd, w tym główne, takie jak Gemini, Coinbase i Bittrex, są ubezpieczone i chronią użytkowników przed szeregiem zagrożeń, w tym przed kradzieżami poufnymi i atakami cybernetycznymi.

Pomimo swoich ograniczeń, giełdy pozostają niezwykle popularnym sposobem przechowywania kryptotek, ponieważ są one zazwyczaj wygodne i łatwe w użyciu.

Różnią się one również stosem zabezpieczeń, w tym wykorzystaniem chłodni składowej i zabezpieczeń po stronie konta. Polecamy trzymanie się giełd, które używają chłodni z wieloma podpisami i oferują dwuskładnikowe uwierzytelnienie dla kont. Niektóre giełdy, takie jak Binance, pozwalają również na użycie klucza sprzętowego dla 2FA, dodając dodatkową warstwę zabezpieczeń.