Oszczędzanie z Bitcoinem nigdy nie było tak fajne jak w 2020 r.

Rok 2020 był niezapomniany, szczególnie dla Bitcoina. Aby pomóc upamiętnić ten rok dla naszych czytelników, poprosiliśmy naszą sieć współpracowników o zastanowienie się nad działaniami cenowymi Bitcoinu, rozwojem technologicznym, wzrostem społeczności i innymi w 2020 roku, oraz o zastanowienie się, co to wszystko może oznaczać dla 2021 roku. Autorzy ci odpowiedzieli zbiorem przemyślanych i skłaniających do refleksji artykułów. Kliknij tutaj, aby przeczytać wszystkie historie z naszej serii End Of Year 2020.

W roku 2020, Bitcoin skorzystał z niesamowitego strachu wywołanego przez media i nadmiernej reakcji rządu wokół COVID-19. Przez dziesięciolecia kultura pieniądza i długu zdegenerowała naszą zdolność do myślenia i planowania długoterminowego. Ale podczas gdy oszczędności finansowe społeczeństwa były rozdmuchiwane, wiele z nich było w stanie odizolować się od skutków.

Więc co się zmieniło w tym roku? To był punkt zwrotny w zrozumieniu. Makroekonomiczne wiatry w końcu zmieniły się na tyle, że ludzie zdawali sobie sprawę, że coś jest nie tak.

Kiedyś istniało jakieś pozory stopy procentowej i zwrotu dla oszczędzających. Ale ponieważ te zostały doprowadzone do prawie zera w wartościach nominalnych i ujemnych w wartościach rzeczywistych, znani inwestorzy teraz otwarcie uznał wartość bitcoin jako magazynu wartości. Widzieliśmy miliarderów inwestorów, menadżerów finansowych i dyrektorów generalnych spółek publicznych, którzy wypowiadali się na temat Bitcoinu z bykiem: Paul Tudor Jones, Stanley Druckenmiller, Bill Miller, Larry Fink i Rick Rieder z BlackRock, Michael Saylor z MicroStrategy i Jack Dorsey z Square.

Wiele osób w tradycyjnym świecie inwestycji pozostaje zdezorientowanych. Weź pod uwagę tę wymianę pomiędzy Melissą Lee i Saylorem. Saylor rozumie, że gra tutaj polega na zarabianiu (czy to w fiata czy bitcoin), a następnie przechowywaniu tej wartości w bitcoin, podczas gdy Lee wydaje się utknąć na myśl, że jest to jakiś „zakład“ na bitcoin. Jakby pozostawanie w fiat nie było samo w sobie ryzykiem, biorąc pod uwagę te podstawowe warunki.

W innych wywiadach Saylor trafnie scharakteryzował siedzenie w fiacie jako siedzenie na topniejącej kostce lodu. W dzisiejszych czasach ciężko jest skręcić o dolara i uczciwie żyć. Słusznie istnieje poczucie, że człowiek nie powinien być również analitykiem kapitałowym, potentatem nieruchomości lub królem obligacji, aby utrzymać swoje oszczędności.

Szerzej mówiąc, obserwujemy wzrost stopy oszczędności. W Stanach Zjednoczonych stopa oszczędności wzrosła z przedziału 5 procent do 15 procent w roku 2020. Oszczędności australijskich gospodarstw domowych wzrosły z 5 procent do około 20 procent w 2020 roku. Co się stanie, jeśli więcej ludzi na całym świecie zrozumie, że Bitcoin jest „najszybszym koniem“, jak to ujął Jones?

Wpływ zmniejszenia ilości Bitcoinów o połowę.

Zgodnie z przewidywaniami, trzecie zmniejszenie dotacji Bitcoin’a o połowę nastąpiło w maju 2020 roku. Czteroletnia impreza, która jest jak sylwester dla Bitcoiners przebiegła w uroczysty sposób, z wieloma strumieniami i wydarzeniami na żywo.

Również istotne w odniesieniu do Bitcoin memy, NgU (Number Go Up) memy technologii stało się znacznie bardziej widoczne w 2020 roku. Podczas gdy „Number Go Up“ był początkowo zamierzony jako obraza dla Bitcoiners za ich pozorną prostotę, ścisły harmonogram dostaw Bitcoin’a i walory pieniężne sprawiają, że jest to luźno przemyślana technologia Number Go Up.

Jeśli chodzi o to, czy modelowanie S2F (stock-to-flow) działa, dyskusja toczy się dalej. Strona modelu pro-S2F twierdzi, że model ten nie został jeszcze złamany, podczas gdy strona modelu anty-S2F twierdzi, że nie jest on statystycznie poprawny, że słupki celów wciąż się zmieniają itp. Zobaczymy co się stanie w przyszłym roku.

Rozwój techniczny Bitcoin’a

Większy nacisk położono na to, aby rozwój Bitcoinów był bardziej rozproszony i zrównoważony w dłuższej perspektywie. Widzieliśmy większy nacisk na znaczenie przeglądania i testowania ważnego kodu w Bitcoin Core i w powiązanym z nim oprogramowaniu. Wkład w rozwój Bitcoin Core jest nadal wnoszony przez istniejące organizacje takie jak Blockstream, Chaincode Labs, MIT DCI, Crypto Garage i Square Crypto.

W tym obszarze tworzone i budowane są organizacje badawcze i rozwojowe, takie jak Brink, Judica i Human Rights Foundation (HRF), finansujące rozwój.

Innym pożądanym trendem jest wymiana Bitcoinów, a firmy coraz częściej dokonują wpłat albo bezpośrednio do indywidualnych darczyńców, albo do organizacji rozwojowych Bitcoinów.

Rozwój ochrony prywatności Bitcoinów

Chociaż nie jest to głównym celem każdego Bitcoinera, prywatność pozostaje ważną kwestią i w tym roku poczyniono pewne mile widziane postępy w tej dziedzinie.

Soroban przez zespół Samourai Wallet umożliwia znacznie szybszą i łatwiejszą współpracę przy prywatnych transakcjach, które przełamują heurystykę, na której opierają się firmy nadzorujące. Rosnąca liczba użytkowników Samourai Wallet i rosnąca pojemność Whirlpool un spent (zarówno w kategoriach BTC, jak i w kategoriach fiat) stanowią rosnące uznanie dla jego wiodącego zestawu narzędzi w prywatnej grze Bitcoin.

Ronin Dojo jako projekt węzłowy również dojrzewa i staje się łatwym wyborem dla użytkownika, który chce korzystać z Samourai Wallet w bardziej suwerenny sposób.

CoinSwapy opracowywane przez Chrisa Belchera (z grantami od Square Crypto i HRF) są ciekawym, niestandardowym narzędziem zapewniającym dodatkową prywatność.

Multisigowe i Hardware Wallets

Ciekawostkami były rozwijające się rozmowy z wykorzystaniem wielopodpisu i łatwości obsługi, a także dyskusje społeczne, które wywołały wspólne pułapki. Niektóre z istotnych elementów i rozważań (np. lista życzeń Michaela Flaxmana z 2019 roku) zbiegły się lub były szerzej wspierane, takie jak PSBT (częściowo podpisane transakcje bitcoin), HWI (integracja portfela sprzętowego), animowane biblioteki skanowania QR i pliki kopii zapasowych dla multisigów.

Prowadzeni dostawcy multiskopisów, tacy jak Unchained Capital i Casa, poczynili duże postępy w zakresie oferowania nowych funkcji, takich jak transakcje OTC i/lub bezpośrednie układanie bitcoinów w chłodniach wielogigłowych. Projekt Caravan firmy Unchained Capital zapewnia łatwe, niezależne od użytkownika odzyskiwanie danych z komercyjnego produktu Vaults, a także inną opcję multisigową DIY dla osób, które nie czują się komfortowo z produktem komercyjnym. Aplikacja Casa Casa Wallet umożliwia nowy poziom łatwości, jeśli chodzi o „bezsiewkowe“ umieszczanie na pokładzie nowych pieców kuchennych z kopią zapasową w chmurze.

Specter Desktop wyraźnie wyróżnia się w przestrzeni wielopodpisowej DIY (a także dla użytkowników jednopodpisowych) ostatnio, biorąc pod uwagę, że aplikacja jest prosta instalacja Windows lub Mac, który łatwo wywołuje się do lokalnej instancji Bitcoin Core. Stanowi to nowy poziom łatwości użytkowania, który nie był wcześniej dostępny dla użytkownika, który chciał korzystać z własnego portfela sprzętowego z własnym pełnym węzłem.